فناوری بلاکچین و هوافضا
8 ژوئن

فناوری بلاکچین چگونه به صنعت هوافضا کمک خواهد کرد؟

فناوری بلاکچین نفوذ سیاسی را کاهش خواهد داد و تنوع و انعطاف پذیری را به ارمغان خواهد آورد.
شفافیت و قابلیت ردیابی در مدیریت زنجیره تامین صنعت فضا حیاتی است.
رمزگذاری امکان برقراری ارتباط بهتر میانه منابع فضایی را فراهم می کند.

.Blockchain would decrease political influence and increase diversity and resilience

.Transparency/traceability are critical in space-related supply chain management

.Tokenization would enable a more efficient exchange of various space resources


فناوری بلاکچین در حال ورود به صنعت هوافضاست. ویژگی تمرکززدایی آن به سازمان‌های فعال خصوصی و همگانی در این صنعت به صورت یکسان کمک می کند تا به هدف خود نزدیک شوند.از زنجیره تولیدی پایه تا رمزنگاری کردن دارایی ها و منابع های فضایی تا چهره‌های شناخته شده این سند همگی گویای این مطلب هستند که بلاکچین بستری را برای صنعت فضا ارائه خواهد کرد که این صنعت را کارآمد تر و مولدتر می سازد.

فناوری بلاکچین

بخشی از صحبت های اندور جیمز مارل :

« به گفته ی اندرو جیمز مارل، رئیس بخش برنامه اکتشاف ارتباطات آینده در آژانس فضایی اروپا (ESA)، ویژگی نامتمرکز بودن بلاکچین هاست که آنها را برای صنعت فضانوردی به گزینه‌ی مناسبی تبدیل کرده است ».

« وی گفت ویژگی ذخیره سازی اطلاعات بر روی بلاکچین باعث میشود که اطلاعات در سراسر جهان با اعتماد بیشتر به اشتراک گذاشته شود و این ویژگی برای صنعتی که بر روی همکاری جهانی تمرکز دارد عالی است ».

« فناوری بلاکچین در زمینه مدیریت زنجیره تامین، جایی که شفافیت و قابلیت ردیابی اهمیت بالایی دارند کاربردهای بیشماری دارد و آژانس های فضایی مانند ناسا و ESA خواهند توانست قابلیت ردیابی دقیق زنجیره تامین را برای برنامه هایی مانند NASA Commercial Crew در دست داشته باشند ».

اندرو مارل به عنوان مثال یکی از شرکت هایی که در این زمینه کار می‌کنند (SpaceChain (SPC را معرفی می کند.

اسپیس چین در سنگاپور و انگلستان مستقر بوده و تلاش می کند تا «شبکه ای بلاکچینی را از ماهواره ها ایجاد کند که می‌تواند در ساخت یک سیستم عامل متن باز (open source) در جهت توسعه برنامه های بلاک چینی با تمرکز هوافضا به کار رود.


رمزنگاری کردن فضا:

یکی دیگر از نکته ها رمزنگاری است که امکان تبادل و یا ایجاد ارتباط موثرتر منابع گوناگون فضایی را فراهم می کند.

« دکتر محمد ترکی عضوی از گروه پژوهشی دانشی در مصر که به تازگی نوشته ای را درباره برنامه های بلاکچینی در صنعت هوافضا منتشر کرد در این باره می گوید: «فناوری بلاکچین می‌تواند راهکار های ایمنی را برای پردازش و جابجا کردن دارایی‌های فضایی به عنوان توکن های دیجیتال ارائه کند ».

در پایان میتوان گفت آینده بلاکچین در صنعت فضا بسیار روشن دیده می شود که می‌تواند با استفاده از تمرکز زدایی خود، این صنعت را کارآمدتر سازد.


برگرفته از سایت کریپتونیوز

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code